משרד עורכי דין ומגשרים

יום חמישי, 5 בספטמבר 2013

ניידת גוגל שמצלמת אותנו- עידו קינן

צילמנו את ניידת גוגל שמצלמת אותנו
ניידות גוגל סטריט ויו החלו לצלם רחובות במדינת ישראל, והבוקר (ב') הצלחנו לצוד ניידת שצילמה במרכז תל אביב
שירות גוגל סטריט ויו מספק תמונות פנורמיות של רחובות, בתים וכבישים בעשרות ערים ואתרים במספר מדינות בעולם. ניידות גוגל סטריט ויו – מכוניות, תלת אופניים ואף מגלשות שלג– מתעדות את הסביבה באמצעות מערך מצלמות שמותקן על הגג, מאכנות את הצילומים למקום ולכיוון שבו צולמו, ומעבירות את אותן לגוגל, שתופרת אותן יחד לתמונות פנורמיות שזמינות בשירות גוגל מפות ובתוכנת גוגל ארץ. הנה מכונית כזאת שנסעה הבוקר ברחבי תל אביב:

צילום: עידו קינן
(צילום: עידו קינן)

הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים אישרה לגוגל לפני כחודש לצלם גם בישראל, בכפוף לתנאים והגבלות שמטרתם להבטיח את פרטיות התושבים, 
ולנהוג בשקיפות בנוגע לאזורים שיצולמו. הבלוג "חופש החיפוש" דיווח מאירוע ההשקה של הפעילות בישראל כי הניידות יתמקדו בשלב הראשון באתרי תיירות ייצוגיים בירושלים, תל אביב, חיפה, הכנרת, ים המלח, מכתש רמון, נצרת ועכו.
  
בשבוע שעבר תועדה ניידת ברמת החייל, לא בדיוק אתר תיירותי, והניידת שתיעדנו הבוקר (ב') נסעה בדיזנגוף ובאבן גבירול בתל אביב, ועצרה להפסקה ברחוב בזל (גם ניידות גוגל צריכות לנוח). "כולם מדברים על צילומי גוגל ופתאום זה מגיע", אומר עו"ד נועם קוריס, שאיתר את הניידת ודיווח לנו עליה. "לפניך ניצבת מצלמת ענק רבת עדשות על גגו של רכב, ואתה יודע שזהו, תרצה או לא תרצה, קלטו אותך בעדשה ומעתה תהפוך לחלק מהגיאוגרפיה המצולמת והמונצחת בפרוייקט הגרנדיוזי של גוגל. למי ששואל את עצמו, אין עם זה שום בעיה חוקית ככל שלדברי גוגל התמונות אינן מועלות בזמן אמת, כלי הרכב נוסעים רק בדרכים ציבוריות, והמערכת מטשטשת אוטומטית פרטים מזהים דוגמת פנים או לוחיות רישוי של כלי רכב".

צילום: עידו קינן
(צילום: עידו קינן)

הניידת שצדנו היא טויוטה פריוס היברידית, שעל ראשה הולבש מערך המצלמות הפנורמי. בתוך הניידת היו שני נוסעים: הנהג, שלצדו מחשב נייד שעל מסכו מפת רחובות מפורטת, וצלמת מקצועית, שישבה מאחוריו. היא סיפרה לנו שהניידת מושכת תגובות חיוביות ברובן מהעוברים ושבים. בחצי השעה שבילינו לצד הניידת היא לא משכה תשומת לב מיוחדת, נייידת משטרה עברה לידה באדישות, אופנוען שעבר בסביבה אמר שהוא חייב צילום שלה ושאל איך משיגים עבודה בגוגל, קשישה הביטה בה מהמרפסת וסיפרה לנו שזו בחירה טובה משום שמדובר ברחוב יוקרתי, ולא נצפה ולו מפגין אחד.

צילום: עידו קינן
(צילום: עידו קינן)

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה